Заедно с биотита, лепидолита и флогопита, мусковита е флуоросъдържащ алумосиликат – една от най-разпространените разновидности на слюдата. Терминът „мусковит” е бил въведен в минералологичната практика през 1850 г. Произлязъл е от Московии (Мусковии) – така на Запад в миналото са наричали московските земи. Мусковитът не рядко се образува в резултат на изменение на минералите на алуминия. Геолозите отбелязват, че така наречените мусковитови листа са най-широко разпространения тип метаморфни породи. Най-често, мусковита се среща във вид на листовидни и люспести агрегати. Въпреки това се срещат и отделни, враснали в породата кристали на мусковита. Понякога те се срещат в двойки с кристалите на турмалина, топаза, берила. Не рядко, дребните кристали на мусковита се оказват съединени в друзи. Цветът на мусковита варира от бял и жълт до розовеещ и зеленикав. Мусковитът е трудно разтопяем, той се използва например, вместо стъкло в отверстията на пещи за разтопяване на метали. Месторождения на висококачествен мусковит съществуват на територията на Пакистан, Бразилия, САЩ (щатите Мей, Масачузец и др.) и Финландия. В Русия мусковит се добива в Урал, Иркутска област и Карелия.

ЛЕЧЕБНИ СВОЙСТВА

Мусковитът оказва благотворно въздействие върху работата на ендокринната система. Известно е, че заедно с лепидолита, мусковита влиза в състава на много сортове глина. Глинолечението е модно направление в съвременната нетрадиционна медицина.

МАГИЧНИ СВОЙСТВА

Счита се, че амулет от мусковит защитава воя притежател от външни негативни въздействия и помага да се подобрят връзките с астралните сфери.

ВЛИЯНИЕ ВЪРХУ ЧАКРИТЕ

Точно влияние не е установено. Обладава възприимчивата енергия Ин.

ЗОДИАКАЛНИ ЗНАЦИ

Препоръчва се за хората родени под знака Везни.

ДРУГИ НАЗВАНИЯ, РАЗНОВИДНОСТИ

Антонит – синоним на мусковита Бяла слюда – синоним на мусковита Калиева слюда – синоним на мусковита Левкофилит – име на мусковита, сочещо светлата окраска на минерала Московска звезда – срастнали се кристали на бразилския мусковит, образуващи петконечна структура Серицит – тънколюспест мусковит