Калцит – не скъп природен камък, един от най-разпространените минерали на нашата планета, чието име произлила от гръцката дума kals – „вар”. Калцитът е карбонат на калция – основа на варовика, тебешира и мрамора. Понякога изгражда цели планински системи. Калцитът образува кристали, чиято форма бива доста разнообразна. Някои от тях приличат на игли или паралелепипеди. Пластинообразният калцит е наричан книжен шпат – папиршпат. Прозрачната разновидност на калцита – така наречения оптически калцит – се нарича исландски шпат, който „раздвоява” изображенията вследствие на високото двойно пречупване на лъчите.           Най-големите в света месторождения на исландски шпат са разположени в Русия, Нижен Тунгуск. Някои наричат исландския шпат „небесен камък”.           Цветът на калцита варира от медно-жълт до лилав и гълъбов. Дребнозърнестият киновар прави калцита кърваво-червен. Зелена, гълъбова и синя окраска на калцита се предава от примеси на медни карбонати. Съществува черен калцит – антраконит, оцветен от включения на битума. Срещат се прозрачни кристали на калцита, които се изполват в ювелирното дело. Обикновено от калцит се ваят различни фигурки.          

МАГИЧНИ СВОЙСТВА Кристалите на калцита с пирамидална форма (така наречените скаленоедри) се използват за медитация.За хармонизация на целия организъм се препоръчва да се използва скаленоедър в двойка с кристал от планински кристал. Прозрачната разновидност на калцита – исландския шпат – се използва за отваряне на 8-та чакра (така наречената „Звезди на душата”).          

ЛЕЧЕБНИ СВОЙСТВА

          В древната китайска медицина са използвали прах от калцит като превързочно и температуропонижаващо средство. Съвременните литотерапевти утвърждават, че калцита обладава възприимчивата енергия Ин. Жълтият калцит благотворно влияе на бъбреците. Именно него и трябва да използваме за стимулация на чакрата Манипура. Безцветният калцит е по-подходящ за чакрата Сахасрара.