Терминът апатит е бил въведен в употреба през 1788 г. от А. Вернер. Апатита – фосфат на калция – обикновено се среща във вид на плътни зърнисти маси. По-рядко се срещат врастнали в самороди отделни негови призмоподобни кристали. При това, непрозрачните кристали могат да достигнат огромни размери. Например, в Канада са били намерени призми на апатит с тегло над 200 кг. и дължина около 2 м. Много по-рядко се срещат малки прозрачни кристали, които представляват ценност като изходен продукт за ювелирните дейности. В обработен вид, неспециалист лесно може да ги обърка с по-твърдите берили, диопсиди или турмалина. Може би и от тук е възникнало името на минерала (гръцки apathao – лъжа). Според друга версия, камъкът е получил името на „лъжеца”, поради това, че неговото разнообразие от форми и окраски е доста голямо. Цветът на прозрачните апатити варира от жърт и зелен, до син и виолетов. Безцветни кристали откриват в Италия и Германия; апатити с ефект „котешко око” – на територията на Шри Ланка и Бирма. Зелените апатити са наричани от специалистите „аспержен камък” – те се откриват в Алдан. На територията на Русия, гълъбови кристали на апатита се добиват в Прибайкалието, а жълти – на Колския полуостров. Богати местонаходища на апатит съществуват в Хибините. Сини апатити добиват в Бирма, Бразилия, Шри Ланка, Финландия; синьо-зелени в Норвегия; зелени – на територията на Индия, Канада, Мозамбик, Бирма и Мадагаскар. Жълти апатити често постъпват от Мексико и Канада, виолетови – от Германия и Чехия.

ИЗДЕЛИЯ И ЦЕНИ

Към камъните, подходящи за ювелирна обработка се отнасят прозрачните апатити, имащи красива окраска, често жълта или гълъбова. По правило на такива кристали се придава фасетна гравюра. От по-непрозрачните апатити, обикновено правят кабошони. Теглото на ювелирните апатити, обикновено не превишава 5 карата. По-рядко се срещат камъни с тегло 15 – 20 карата.

ЛЕЧЕБНИ СВОЙСТВА

Счита се, че жълтите апатити са способни да оказват благотворно влияние върху цялото тяло. Особено въздейства на слънчевия сплит (чакрата на Манипура). Заедно с аквамарина, гълъбовия апатит може да влияе върху чакрата Вишудха. От тук и благотворното въздействие на този минерал върху гърлото, гласовите връзки и щитовидната жлеза. Заедно с планинския кристал, гълъбовите кристали на апатита могат да се използват за хармонизация на физическото състояние.Има мнение, че сините апатити са способни да охладят бушуващите емоции и да събудят у притежателя си умиротворение и леко сънливо състояние. Не случайно апатита се нарича „камък на умиротворението”.