Адамитът е хидроксиларсенат на цинка. Своето название минерала е получил в чест на френския минералолог Гилберт Джоузеф Адам (1795 – 1881), събрал първите негови образци. Зеленикавите оттенъци на адамитите са обусловени от следи на съединение на мед; кобалта в състава на адамита, придава на минерала жълтеникав и пурпурен оттенък. Рядко се срещат белезникави адамити. При ултравиолетово облъчване, адамитите красиво флуороресцензират със зелена светлина. Кристали на адамити се срещат на територията на Англия, Франция, Италия, Гърция, Турция, Колумбия, в пустинята Атакама (Чили). Прозрачни адамити се срещат в Калифорния. Най-големите и богати по окраска адамити се добиват в рудниците в Мапими (Мексико).
ЛЕЧЕБНИ СВОЙСТВА
Зеленикавите адамити оказват благотворно влияние върху работата на белите дробове, сърцето и ендокринните жлези, в това число и тимуса. Адамити с гълъбови оттенъци влияят положително на гърлото, устната кухина, слуховия апарат и на ендокринните жлези.
МАГИЧНИ СВОЙСТВА
Счита се, че адамита помага на човек да се концентрира върху поставените си цели и да намира нови направления за творческа активност. Късчета адамит, играещи роля на амулети, подпомагат бизнеса, успешното търсене на нова работа и на вътрешния ръст. Адамитът помага на хората да постигнат благосъстояние и успех в делата им.
ВЛИЯНИЕ ВЪРХУ ЧАКРИТЕ
Влияе въргу гърлената чакра, която въздейства върху дихателните органи, гърлото, органите на слуховия апарат и кожата. Тази чакра помага самостоятелно да удовлетворяваме своите потребности, способства самоутвърждаването в обществения и професионален живот. Обладава проективната енергия Ян.
ЗОДИАКАЛНИ ЗНАЦИ
Точно съответствие не е утвърдено. ДРУГИ НАЗВАНИЯ, РАЗНОВИДНОСТИ Адамин – синонимно име на адамита; Кобалтоадамит – разновидност на адамита, съдържаща кобалт; Купроадамит – разновидност, съдържаща освен цинк и мед; Оливенит – разновидност на адамита, в която цинка е заменен от мед.