Агалматолит – непрозрачен декоративен синтетичен камък, разновидност на минерала пирофилит. От него се изработват ра
злични фигурки и украшения. Не случайно неговото название произлиза от гръцката дума agalma – „иизваяност”, „статуя” и lithos – „камък”. За пръв път телрминът агалмотолит е въведен в минералогичната номенклатура през 1797 г.Агалматолитите биват бели, сиви, сиви със зеленикави и жълтеникави отенки. По-рядко се срещат камъни с червен и даже тъмно вишнев цвят. Благодарение на неговата гладка, „сапунена” повърхност го наричат „восъчен камък” или „маслен”.Освен в юго-източна Азия, месторождения на агалматолит има в Южен Урал, Узбекистан, Украйна, Чехия, Румъния и САЩ. Обширни местонаходища на този минерал има на територията на Монголия.
ИЗДЕЛИЯ И ЦЕНИ
По времето на Киевска Рус от агалматолит са правели архетектурни
детайли на православните храмове и даже икони. Затова са започнали да го наричат „фигурен” или „иконен” камък. В Китай, Корея, Монг
олия, Бурятия и Япония от агалматолит отдавна са правели печати, домашни предмети и дребни художествени изделия. Не случайно в древността е бил наричан „фудзянски жад”. Фигурки, изработени от агалматолит по време на жертвоприношения често са заменяли самите жертвени животни. В Русия до революцията са се продавали пагоди от този камък, който поради тази причина е бил наричан пагодит.
ЛЕЧЕБНИ СВОЙСТВА
В монголската народна медицина агалматолита е бил използван за лечение на ревматични заболявания. В частност, с фигурки и късчета от камъка са се опитвали да облекчат болката в ставите. Счита се, че този минерал обладава възприемчивата енергия Ин.